Strona główna arrow Turystyka arrow Kościół p.w. ś.ś. Zygmunta i Marii Magdaleny w Wawrzeńczycach (A-375)
Home    Kontakt
 
 
Zmiana godzin pracy!
GODZINY OTWARCIA
BIURA LGD:

Poniedziałek - Piątek
7.30 -15.30
Menu serwisu
Strona główna
Stowarzyszenie
Informacje o Koronie
Turystyka
Organizacje
Kultura
Obiekty użyteczności publicznej
Gospodarka
Informacje praktyczne
Ogłoszenia
Galeria zdjęć
Pobierz pliki
Mapa serwisu
Kontakt
Linki
Leader 2014-2020
Informacje wstępne
PROW 2014-2020
RLKS 2014-2020
Rozporządzenia
LSR
Leader 2007-2013
Przewodnik po PROW
Rozporządzenia
Broszurki
LSR
Wnioski i załączniki
Harmonogram naborów
Funkcjonowanie LGD
Wyszukiwarka
Filmy o Koronie
Youtube
Kościół p.w. ś.ś. Zygmunta i Marii Magdaleny w Wawrzeńczycach (A-375) PDF Drukuj E-mail
Parafia powstała najprawdopodobniej w XII wieku, jednak pierwszy murowany kościół zbudowano w roku 1223 z fundacji biskupa Iwona Odrowąża. Do tego czasu musiał istnieć kościół drewniany. Pierwszy kościół wzniesiono tuż po wprowadzeniu chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Jest wielce prawdopodobne, że chrześcijaństwo na ziemię proszowicką  dotarło z Moraw. Biskup Prandota w roku 1245 gościł w Wawrzeńczycach arcybiskupa gnieźnieńskiego - Fulkona. W latach 1306-1308 Wawrzeńczyce były bazą wojsk Muskaty i wójta Alberta w okresie wojny o tron krakowski Władysława Łokietka. W 1326 roku plebanem w Wawrzeńczycach był Saul. Kroniki kościelne pod datą 8 kwietnia 1676 roku informują, że warzyniecki kościół spalił się. W 1783 roku Wawrzeńczyce nadal były w posiadaniu biskupa krakowskiego. Proboszczem parafii był każdorazowo biskup sufraganii krakowskiej. Obecny kościół z wieku XV z wyzyskaniem części starszych, rozbudowany na przełomie XVII - XVIII w. Był on kilkakrotnie niszczony przez pożary oraz działania wojenne i za każdym razem odbudowywany. Również wskutek niewłaściwej restauracji i rozbudowy pozbawiony w znacznej mierze charakteru stylowego.

Obecnie zaledwie część budowli zachowała swój oryginalny, gotycki charakter. Prezbiterium prostokątne, dwuprzęsłowe, gotyckie, z partiami  murów o układzie wendyjskim. Prezbiterium sklepione krzyżowo z żebrami. Tęcza ostrołukowa. Na zewnątrz szkarpy. Gotycki szczyt fasady  frontowej oraz szczyt prezbiterium odbudowane po zniszczeniu 1917 roku; na ścianie szczytowej prezbiterium charakterystyczny układ cegieł, w tzw. jodełkę. Ołtarz zdobi kurdyban (tłoczona skóra) z różnokolorowymi deseniami o motywach roślinnych. Szersza nawa prostokątna. Przy prezbiterium od strony północnej zakrystia i skarbczyk. W latach międzywojennych w roku 1919 -32 wg projektu inż. Bogdana Tretera wybudowano  od strony południowej  półokrągłą kaplicę Matki Boskiej Bolesnej z obejściem, na miejscu prostokątnej z czasu 1676 r.  Świątynia posiada sześć ołtarzy. Główny ołtarz barokowy, przerobiony w 1877 roku.  Przy nawie od strony północnej  ołtarz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem Jezus z 1741 roku z kruchtą, zestawiony z fragmentów późnorenesansowych i barokowych z obrazami późnobarokowymi: Matki Boskiej Szkaplerznej , św. Józefa, św. Anny, św. Joachima. Lawetarz kamienny z odpływem wody na zewnątrz. Obraz Matki Boskiej barokowy. Epitafia; Marcjany z Romerów, voto Gorayskiej, noto Kowalskiej i jej synowej z Bukowskich Tomaszowej Gorayskiej z 1793 r., ks. Jakuba Śmigalskiego 1789 r. Monstrancja wczesnobarokowa, stopa przerabiana ok. 1700 r. Dwa kielichy: 1646 i późnobarokowy z cechą imienną G H złotnika wrocławskiego Gotfryda Heintzego i cechą miejską Wrocławia. Dwa ornaty haftowane z wieku XVIII. Okna ostrołukowe. Odrzwia w prezbiterium do zakrystii zamknięte trójliściem ściętym, z XV-XVI w. Portal z kruchty północny, do kaplicy kamienny, ostrołukowy, profilowany i fazowany, nad nim tarcza z herbem Nieczuja, późnogotycka, nad portalem kruchty herb Korab i insygnia biskupa Jakuba Zadzika, pochodzące podobno z dawnej bramy przejazdowej obok katedry w Kielcach. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż na kształt artystyczny kościoła mieli wpływ miejscowi artyści i rzemieślnicy. Wykonana z lipowego drewna "Pieta", stanowiąca centralny punkt ołtarza Matki Bożej Bolesnej, została wykonana przez Jakuba Adamka, dwa boczne wyrzeźbione w białym kamieniu ołtarze zostały wykonane w latach 1946-47 przez miejscowego kamieniarza Franciszka Łuczywo, zaś figurę Jezusa Ukrzyżowanego na wschodniej ścianie kościoła wykonał Antoni Komenda z Igołomi. Wieżyczka na sygnaturkę typu barokowego.


Dzwonnica - usytuowana w pobliżu kościoła, na terenie dawnego, otaczającego cmentarza, zbudowana w 1872 r. Drewniana, konstrukcji słupowej, kwadratowa, ściany pochyłe z izbicą, z bliźniaczymi oknami neogotyckimi. Dach namiotowy.  W niej trzy barokowe dzwony: największy, ważący ok.800 kilogramów, odlano  w 1792 r. i podarowano parafii  (biskup Tomasz Oborski), średni dzwon z 1694 r. waga- 350 kilogramów, natomiast najmniejszy odlano w 1746 r. - ok. 100 kilogramów.
Pokaż na mapieGaleria

baner
logo
Mapy PROW
Małe Projekty
Odnowa i Rozwój Wsi
Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw
Różnicowanie w kierunku Działalności Nierolniczej
multicel logo
Kalendarium
Sierpień 2019 Wrzesień 2019 Październik 2019
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 36 1 2 3 4 5 6 7
Tydzień 37 8 9 10 11 12 13 14
Tydzień 38 15 16 17 18 19 20 21
Tydzień 39 22 23 24 25 26 27 28
Tydzień 40 29 30
Aplikacja Mobilna Korony
korona
Aplikację można pobrać na
urządzenia z IOS i Android


Sklep App Store (IOS)
QR___app_store.jpg

Sklep Google Play (Android)
QR__google_play.jpg