Strona główna
Home    Kontakt
 
 
Zmiana godzin pracy!
GODZINY OTWARCIA
BIURA LGD:

Poniedziałek - Piątek
7.30 -15.30
Menu serwisu
Strona główna
Stowarzyszenie
Informacje o Koronie
Turystyka
Organizacje
Kultura
Obiekty użyteczności publicznej
Gospodarka
Informacje praktyczne
Ogłoszenia
Galeria zdjęć
Pobierz pliki
Mapa serwisu
Kontakt
Linki
Leader 2014-2020
Informacje wstępne
PROW 2014-2020
RLKS 2014-2020
Rozporządzenia
LSR
Leader 2007-2013
Przewodnik po PROW
Rozporządzenia
Broszurki
LSR
Wnioski i załączniki
Harmonogram naborów
Funkcjonowanie LGD
Wyszukiwarka
Filmy o Koronie
Youtube
Obchody Dnia Niepodległości PDF Drukuj E-mail
czwartek, 18 listopad 2010
ImageImageImageImage11 Listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości utrwalające naszą pamięć o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów. Poniżej znajdziecie Państwo relacje i galerię z obchodów Dnia Niepodległości na terenie Gmin Korony.

Kocmyrzów Luborzyca
W czwartek 11 listopada obchodziliśmy uroczyście 92 już rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Naszą Ojczyznę. Obchody tego szczególnego dla każdego Polaka Święta rozpoczęły się w naszej Gminie od koncelebrowanej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w Luborzycy. Odprawili ją wspólnie ksiądz Władysław Ulmaniec - proboszcz parafii w Luborzycy, ksiądz Andrzej Orlikowski - proboszcz parafii w Goszczy oraz księża wikariusze parafii luborzyckiej Tomasz Rajda i Robert Anusiewicz. Uroczystą homilię podczas tej wyjątkowej Mszy Świętej wygłosił ksiądz - proboszcz Andrzej Orlikowski. Mszę Świętą za Ojczyznę uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Gimnazjum i Szkół Podstawowych z terenu naszej Gminy oraz Rodziny Kolpinga z Luborzycy. Podczas nabożeństwa specjalnie na tą uroczystość dobrane wiersz recytowali także uczniowie luborzyckiego Gimnazjum Na odprawionej w kościele luborzyckim Mszy Świętej za Ojczyznę jak co roku obecni byli przedstawiciele władz samorządowych naszej Gminy w osobach pana Marka Jamborskiego - Wójta Gminy, pani Małgorzaty Doniec - Przewodniczącej Rady Gminy, Radni oraz Sołtysi, a także licznie przybyli Mieszkańcy naszej Gminy.

Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik "Poległych za Ojczyznę". Tą część obchodów 92 - rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości" rozpoczęło uroczyste przemówienie, które wygłosił Wójt Gminy pan Marek Jamborski. Następnie przy akompaniamencie werbli nastąpiło złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów przez przedstawicieli władz samorządowych naszej Gminy, delegację Związku Kombatantów, Centrum Kultury i Promocji w Kocmyrzowie - Luborzycy, Banku Spóldzielczego w Kocmyrzowie oraz delegacje szkól z terenu Gminy Kocmyrzów - Luborzyca. W imieniu władz naszego samorządu wiązankę ku czci tych, którzy Polegli w Walce o Wolną Polskę złożyli Wójt Gminy - pan Marek Jamborski oraz Przewodnicząca Rady Gminy - pani Małgorzata Doniec. Uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Luborzycy zakończył koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Skrzeszowice "Skrzeszowianka" pod batutą pana Czesława Chećki.


Wielka Wieś
7 listopada w Czajowicach uroczysty program artystyczny przedstawił zespół Czajowianki oraz dzieci ze szkoły podstawowej w Czajowicach.

10 listopada na hali sportowej w Białym Kościele odbyła się Uroczysta Wieczornica, w czasie której wysłuchaliśmy programu patriotycznego w wykonaniu dzieci z ZSP w Modlnicy; podziwialiśmy talent muzyczny Miłosza Mrozowskiego oraz zachwycaliśmy się wykonaniem muzyki patriotycznej przez zespół smyczkowy działający przy GOKiS. Wspólny śpiew pieśni patriotycznych pod przewodnictwem zespołu regionalnego “Białokościelanki” z Białego Kościoła zakończył naszą wieczornicę.

11 listopada Wójt Gminy Tadeusz Wojtowicz złożył symboliczną wiązankę pod pomnikiem powstańców styczniowych w Szycach, zaś o godz. 10:00 w kościele parafialnym w Białym Kościele została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny. Msze św. koncelebrowali: ks. Kanonik Marian Matusiak oraz ks. Proboszcz Marek Wcisło. Oprawę Mszy św. zapewnił zespół Białokościelanki oraz muzycy z Filharmonii Krakowskiej.

Również 11 listopada w Będkowicach odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny. Po mszy św. Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Kasprzyk, ksiądz proboszcz Zdzisław Targosz, przedstawiciele OSP w Będkowicach, sołtys i inni zgromadzeni mieszkańcy złożyli kwiaty w Dolinie Będkowskiej na tablicy upamiętniającej pomordowanych w czasie wojny. Przy tablicy ksiądz odprawił modlitwy w intencji wszystkich którzy oddali życie za ojczyznę.

14 listopada odbyło się spotkanie patriotyczne w remizie w Bęble, na które serdecznie zapraszała rada sołecka oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bęble.

W obchody święta odzyskania niepodległości zaangażowane zostały również przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Modlniczce. W dniu 10 listopada przeprowadzone tam zostały zajęcia, podczas których przedszkolaki i najmłodsi uczniowie sąsiedniej Szkoły Filialnej nauczyli się wykonywania biało-czerwonych kotylionów, wykonywali polskie flagi, kolorowali rysunki godła, a także zapoznawali się z trzecim symbolem narodowym jakim jest polski hymn. Była to bez wątpienia jedna z najstosowniejszych form włączenia dzieci w obchody Święta Niepodległości, a także atrakcyjna lekcja o barwach narodowych i patriotyzmie.


Zabierzów
W Gminie Zabierzów listopadowe uroczystości trwały od 9 listopada 2010 r. Rozpoczęły się wieczornicą w Szkole Podstawowej w Nielepicach, 10 listopada delegacje szkół i poczty sztandarowe oraz harcerze uczestniczyli w uroczystym apelu poległych przy głazie papieskim i pomniku lotników w Zabierzowie. 11 listopada młodzież uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej w Rudawie, w Balickim Biegu Niepodległościowym i uroczystej akademii w ZSP w Balicach, a wieczorem włączyliśmy się w SCKiPGZ, w śpiewanie pieśni patriotycznych urozmaicanych lekcją historii. 14 listopada odbyła się kończąca obchody Święta Niepodległości w naszej Gminie, uroczysta akademia w SP w Bolechowicach.

Całość uroczystości Święta Niepodległości, przepojona była nutą nostalgii, powagi ale i radości. Uczestniczyły w nich całe rodziny i władze samorządowe, a to jest najlepsza, żywa lekcja patriotyzmu dla naszych dzieci.


Zielonki
„Drogi Polaków do Niepodległości” to tytuł wieczornicy, na którą w piątek 12 listopada Biblioteka Publiczna w Zielonkach i Rada Sołecka zaprosiły mieszkańców Zielonek. Rozpoczęto od montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół w Zielonkach pod opieką nauczycieli Ewy Adamczyk, Magdaleny Zbroi i Grzegorza Kowalika. Mottem programu były słowa profesora Henryka Elzenberga: „Walka beznadziejna, walka o sprawę z góry przegraną, bynajmniej nie jest poczynaniem bez sensu. (…) Wartość walki tkwi nie w szansach zwycięstwa sprawy, w imię której się ją podjęło, ale w wartości tej sprawy”. Na cześć artystyczną wieczoru złożył się też występ chóru Bel Canto, działającego w Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach pod opieką Anny Roj. I wspólnym śpiewaniem patriotycznych pieśni intonowanych przez chór ten wzruszający i uroczysty wieczór zakończono.

Ale spotkanie było przede wszystkim wspaniałą lekcją historii, o której opowiadali świadkowie trudnych doświadczeń walk o Polskę niepodległą: Władysław Zawiślak i Roman Heil – obaj mieszkańcy Zielonek.

Władysław Zawiślak to w latach wojny harcerz Szarych Szeregów i żołnierz AK, a po wojnie współorganizator i komendant organizacji starszo-harcerskiej, współtwórca i dowódca organizacji Polska Straż Przednia. Była to jedna z większych antykomunistycznych organizacji młodzieżowych, spośród około 90 założonych wówczas przez harcerzy i uczniów szkół średnich w całym kraju. W PSP zrzeszonych było ok. 150-200 osób. Dla wielu działalność antykomunistyczna zakończyła się wieloletnim wyrokiem wiezienia. Również pan Władysław za swą działalność w PSP otrzymał sześcioletni wyrok, z czego w więzieniu spędził trzy lata. Władysław Zawiślak, który kilkakrotnie spotykał się już z młodzieżą z Zespołu Szkół w Zielonkach, tym razem przybliżył zebranym strukturę Szarych Szeregów, swoje wystąpienie potraktował bowiem jako wprowadzenie do opowieści syna Edwarda Heila.

Galeria
baner
logo
Mapy PROW
Małe Projekty
Odnowa i Rozwój Wsi
Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw
Różnicowanie w kierunku Działalności Nierolniczej
multicel logo
Kalendarium
Lipiec 2019 Sierpień 2019 Wrzesień 2019
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 31 1 2 3
Tydzień 32 4 5 6 7 8 9 10
Tydzień 33 11 12 13 14 15 16 17
Tydzień 34 18 19 20 21 22 23 24
Tydzień 35 25 26 27 28 29 30 31
Aplikacja Mobilna Korony
korona
Aplikację można pobrać na
urządzenia z IOS i Android


Sklep App Store (IOS)
QR___app_store.jpg

Sklep Google Play (Android)
QR__google_play.jpg