Strona główna arrow Turystyka arrow Zespół dworsko-parkowy w Książniczkach (A-585)
Home    Kontakt
 
 
Zmiana godzin pracy!
GODZINY OTWARCIA
BIURA LGD:

Poniedziałek - Piątek
7.30 -15.30
Menu serwisu
Strona główna
Stowarzyszenie
Informacje o Koronie
Turystyka
Organizacje
Kultura
Obiekty użyteczności publicznej
Gospodarka
Informacje praktyczne
Ogłoszenia
Galeria zdjęć
Pobierz pliki
Mapa serwisu
Kontakt
Linki
Leader 2014-2020
Informacje wstępne
PROW 2014-2020
RLKS 2014-2020
Rozporządzenia
LSR
Leader 2007-2013
Przewodnik po PROW
Rozporządzenia
Broszurki
LSR
Wnioski i załączniki
Harmonogram naborów
Funkcjonowanie LGD
Wyszukiwarka
Filmy o Koronie
Youtube
Zespół dworsko-parkowy w Książniczkach (A-585) PDF Drukuj E-mail
Dwór został wzniesiony w roku 1896 przez szlachcica litewskiego Władysława Zgierskiego-Strumiłło, który w miejsce istniejącego wcześniej dworu drewnianego wybudował obszerny i wygodny dom murowany. Po śmierci Władysława w roku 1916 majątek odziedziczyli Tadeusz Zgierski-Strumiłło, filozof i pedagog, współtworzący podwaliny polskiego skautingu i będący w niepodległej Polsce Przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego oraz jego siostra Zofia. W Księżniczkach w roku 1929 urodził się również Tadeusz Strumiłło, ceniony muzykolog i taternik, który zginął śmiercią tragiczną w Tatrach. Dwór jest budynkiem murowanym na rzucie w kształcie litery „L”, z dwukondygnacyjnym korpusem głównym pośrodku i jednokondygnacyjnymi skrzydłami bocznymi. Dwór kryty jest dachem dwuspadowym. Wnętrza posiadają stropy belkowe. W zespole zachował się również budynek rządówki (obecnie budynek mieszkalny) oraz spichlerz – obydwa zbudowane pod koniec XIX wieku.

Całość otoczona jest parkiem o charakterze krajobrazowym, naturalistycznym, założonym na przełomie XIX i XX w. Park posiada kształt zbliżony do owalu i obejmuje grzbiet niewielkiego wzniesienia opadającego w kierunku płd.-zach. Drzewostan składa się tu ze świerków, klonów, lip, grabów, wiązów, pojawiają się dęby, jawory, modrzewie i brzozy. Niektóre okazy mogą liczyć ponad 100 lat.

Historia:

W roku l886 Władysław Zgierski-Strumiłło, szlachcic litewski, nabył ma­jątek Książniczki z zamiarem uczynienia z niego gniazda rodzinnego. Na­leżał do pokolenia wykształconych ziemian drugiej potowy XIX wieku i przez lata zajmował się budową kolei żelaznej w Rosji oraz był zarząd­cą olbrzymich dóbr hr. Branickich w Białej Cerkwi na Ukrainie. W miej­sce istniejącego dworu drewnianego wybudował w 1896 roku obszerny i wygodny dom murowany.


Po śmierci Władysława w roku 1916 majątek odziedziczyli Tadeusz Zgierski-Strumiłło, filozof, pedagog, agronom i społecznik, współtworzą­cy podwaliny polskiego skautingu i będący w niepodległej Polsce Prze­wodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego, oraz jego siostra Zofia, pianistka, absolwentka Konserwatorium w Petersburgu. Dwór szczęśli­wie przetrwał pierwsza i drugą wojnę światową. Bywali w nim wybitni przedstawiciele kultury i nauki polskiej (m. in. profesorowie Stanisław Pigoń i Władysław Konopczyński), odbywały się zjazdy Stowarzyszenia „Eleusis", Tadeusz Zgierski-Strumiłło, w lalach 20. profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założył w Książniczkach imponującą „książni­ce" - liczący wiele tysięcy tomów wielojęzyczny księgozbiór, po parcela­cji majątku przekazany Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

W roku 1945 majątek, który nie powinien podlegać parcelacji, jako ze nie liczył więcej niż 50 ha użytków rolnych, został bezprawnie zagrabiony w ra­mach „reformy rolnej" i przejęty na rzecz Skarbu Państwa. Z końcem roku 2004, po szesnastu latach starań, spadkobiercy prawowitych właścicieli odkupili od Skarbu Państwa swoją własność - liczący prawie 1 ha zespól dworsko-parkowy w Ksiażniczkach.

Pokaż na mapieGaleria

baner
logo
Mapy PROW
Małe Projekty
Odnowa i Rozwój Wsi
Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw
Różnicowanie w kierunku Działalności Nierolniczej
multicel logo
Kalendarium
Sierpień 2019 Wrzesień 2019 Październik 2019
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 36 1 2 3 4 5 6 7
Tydzień 37 8 9 10 11 12 13 14
Tydzień 38 15 16 17 18 19 20 21
Tydzień 39 22 23 24 25 26 27 28
Tydzień 40 29 30
Aplikacja Mobilna Korony
korona
Aplikację można pobrać na
urządzenia z IOS i Android


Sklep App Store (IOS)
QR___app_store.jpg

Sklep Google Play (Android)
QR__google_play.jpg