Strona główna arrow Turystyka arrow Zespół dworsko-parkowy w Książniczkach (A-585)
Home    Kontakt
 
 
Zmiana godzin pracy!
GODZINY OTWARCIA
BIURA LGD:

Poniedziałek - Piątek
7.30 -15.30
Menu serwisu
Strona główna
Stowarzyszenie
Informacje o Koronie
Turystyka
Organizacje
Kultura
Obiekty użyteczności publicznej
Gospodarka
Informacje praktyczne
Ogłoszenia
Galeria zdjęć
Pobierz pliki
Mapa serwisu
Kontakt
Linki
Leader 2014-2020
Informacje wstępne
PROW 2014-2020
RLKS 2014-2020
Rozporządzenia
LSR
Leader 2007-2013
Przewodnik po PROW
Rozporządzenia
Broszurki
LSR
Wnioski i załączniki
Harmonogram naborów
Funkcjonowanie LGD
Wyszukiwarka
Filmy o Koronie
Youtube
Zespół dworsko-parkowy w Książniczkach (A-585) PDF Drukuj E-mail
Dwór został wzniesiony w roku 1896 przez szlachcica litewskiego Władysława Zgierskiego-Strumiłło, który w miejsce istniejącego wcześniej dworu drewnianego wybudował obszerny i wygodny dom murowany. Po śmierci Władysława w roku 1916 majątek odziedziczyli Tadeusz Zgierski-Strumiłło, filozof i pedagog, współtworzący podwaliny polskiego skautingu i będący w niepodległej Polsce Przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego oraz jego siostra Zofia. W Księżniczkach w roku 1929 urodził się również Tadeusz Strumiłło, ceniony muzykolog i taternik, który zginął śmiercią tragiczną w Tatrach. Dwór jest budynkiem murowanym na rzucie w kształcie litery „L”, z dwukondygnacyjnym korpusem głównym pośrodku i jednokondygnacyjnymi skrzydłami bocznymi. Dwór kryty jest dachem dwuspadowym. Wnętrza posiadają stropy belkowe. W zespole zachował się również budynek rządówki (obecnie budynek mieszkalny) oraz spichlerz – obydwa zbudowane pod koniec XIX wieku.

Całość otoczona jest parkiem o charakterze krajobrazowym, naturalistycznym, założonym na przełomie XIX i XX w. Park posiada kształt zbliżony do owalu i obejmuje grzbiet niewielkiego wzniesienia opadającego w kierunku płd.-zach. Drzewostan składa się tu ze świerków, klonów, lip, grabów, wiązów, pojawiają się dęby, jawory, modrzewie i brzozy. Niektóre okazy mogą liczyć ponad 100 lat.

Historia:

W roku l886 Władysław Zgierski-Strumiłło, szlachcic litewski, nabył ma­jątek Książniczki z zamiarem uczynienia z niego gniazda rodzinnego. Na­leżał do pokolenia wykształconych ziemian drugiej potowy XIX wieku i przez lata zajmował się budową kolei żelaznej w Rosji oraz był zarząd­cą olbrzymich dóbr hr. Branickich w Białej Cerkwi na Ukrainie. W miej­sce istniejącego dworu drewnianego wybudował w 1896 roku obszerny i wygodny dom murowany.


Po śmierci Władysława w roku 1916 majątek odziedziczyli Tadeusz Zgierski-Strumiłło, filozof, pedagog, agronom i społecznik, współtworzą­cy podwaliny polskiego skautingu i będący w niepodległej Polsce Prze­wodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego, oraz jego siostra Zofia, pianistka, absolwentka Konserwatorium w Petersburgu. Dwór szczęśli­wie przetrwał pierwsza i drugą wojnę światową. Bywali w nim wybitni przedstawiciele kultury i nauki polskiej (m. in. profesorowie Stanisław Pigoń i Władysław Konopczyński), odbywały się zjazdy Stowarzyszenia „Eleusis", Tadeusz Zgierski-Strumiłło, w lalach 20. profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założył w Książniczkach imponującą „książni­ce" - liczący wiele tysięcy tomów wielojęzyczny księgozbiór, po parcela­cji majątku przekazany Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

W roku 1945 majątek, który nie powinien podlegać parcelacji, jako ze nie liczył więcej niż 50 ha użytków rolnych, został bezprawnie zagrabiony w ra­mach „reformy rolnej" i przejęty na rzecz Skarbu Państwa. Z końcem roku 2004, po szesnastu latach starań, spadkobiercy prawowitych właścicieli odkupili od Skarbu Państwa swoją własność - liczący prawie 1 ha zespól dworsko-parkowy w Ksiażniczkach.

Pokaż na mapieGaleria

baner
logo
Mapy PROW
Małe Projekty
Odnowa i Rozwój Wsi
Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw
Różnicowanie w kierunku Działalności Nierolniczej
multicel logo
Kalendarium
Styczeń 2020 Luty 2020 Marzec 2020
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 5 1
Tydzień 6 2 3 4 5 6 7 8
Tydzień 7 9 10 11 12 13 14 15
Tydzień 8 16 17 18 19 20 21 22
Tydzień 9 23 24 25 26 27 28 29
Aplikacja Mobilna Korony
korona
Aplikację można pobrać na
urządzenia z IOS i Android


Sklep App Store (IOS)
QR___app_store.jpg

Sklep Google Play (Android)
QR__google_play.jpg