Strona główna
Home    Kontakt
 
 
Zmiana godzin pracy!
GODZINY OTWARCIA
BIURA LGD:

Poniedziałek - Piątek
7.30 -15.30
Menu serwisu
Strona główna
Stowarzyszenie
Informacje o Koronie
Turystyka
Organizacje
Kultura
Obiekty użyteczności publicznej
Gospodarka
Informacje praktyczne
Ogłoszenia
Galeria zdjęć
Pobierz pliki
Mapa serwisu
Kontakt
Linki
Leader 2014-2020
Informacje wstępne
PROW 2014-2020
RLKS 2014-2020
Rozporządzenia
LSR
Leader 2007-2013
Przewodnik po PROW
Rozporządzenia
Broszurki
LSR
Wnioski i załączniki
Harmonogram naborów
Funkcjonowanie LGD
Wyszukiwarka
Archiwum
Nagłówki RSS
Filmy o Koronie
Youtube
Gra Wiejska Terenowa - relacja PDF Drukuj E-mail
środa, 16 wrzesień 2015
ImageDla podkreślenia ludowej kultury na każdej ze stacji na uczestników czekał zespół Modlnicanie oraz młodzież gimnazjalna z Modlnicy ubrani w stroje krakowskie. Na niektórych stacjach można było spotkać Oskara Kolberga z damą dworu, włościankę i włościanina w Dworskiej Bibliotece Konopków czy żyda, którego należało przekupić graniem na BUM BUM Rurkach.

Uczestnicy z charakterystycznymi identyfikatorami, noszącymi nazwę dawno zapomnianych nieistniejących obiektów na terenie wsi Modlnica wyruszyli tuż po 14 godz., aby zmagać się z przygotowanymi zadaniami. Każda grupa otrzymała również notes z wizerunkiem obiektu i nazwą adekwatną do nazwy drużyny, do której zbierali punkty za wykonane zadania w postaci czapek krakowskich. I tak wyłoniliśmy takie grupy jak: „Urząd Pocztowy 1907 rok”, „Karczma Wodonka”, „Karczma Wyjewana”, „Młyn Skrobacz” czy „Cegielniana w Modlnicy”.

Zadania do wykonania były rozmaite, pan Mateusz Indyka tak wspomina czas spędzony z nami: historia, współzawodnictwo, odrobina ruchu i próba odkrywania w sobie talentów muzyczno-plastycznych to zdecydowanie dobry przepis na pozytywne spędzenie sobotniego popołudnia. Bardzo dziękuję za możliwość uczestniczenia w pierwszej grze terenowej na terenie naszej gminy.

Zadania na poszczególnych stacjach zostały tak przygotowane, aby uczestnicy nie musieli się specjalnie przygotowywać, ale poprzez zabawę zdobywać wiedzę o bogatej historii i kultury wsi Modlnica. Do przejścia było 10 stacji. Uczestnicy musieli m.in. rozwiązać krzyżówkę, aby otrzymać kolejne zadanie i mapę ułatwiającą poruszanie się w terenie, przyporządkować nazwy do zabytkowych rekwizytów pochodzących z Modlnicy.

Spośród przygotowanych zdjęć strojów krakowskich wskazać właściwy strój damski i męski z Modlnicy, wykonać zdjęcie w stroju ludowym (na tej stacji czekały ręcznie malowane fotościanki oddające klimat starych rysunków i szkiców, przedstawiające tradycyjny strój krakowianki i krakowiaka z Modlnicy), za pomocą dostępnych rekwizytów rozśmieszyć Oskara Kolberga sztuką teatralną (uczestnicy mieli teksty pieśni z Oskara Kolberga, jeżeli wykonanie spodobało się zacnemu gościowi to zostali poczęstowani szklanką mleka), przekupić żyda grając na BUM BUM Rurkach jeden utwór ludowy, aby otrzymać kody OR niezbędne do wykonania na stacji 10, namalować zabytkowy obiekt na foli malarskiej, czy w przebranych strojach krakowskich zatańczyć hołubca lub krzesanego.

Każda ze stacji wymagała uruchomienia kreatywnego myślenia, co w dzisiejszych czasach zabija Internet i podane na „gotowo” informacje – podsumowuje Anna Zajączkowska, która była w drużynie „Urząd Pocztowy 1907 rok”. Zgodnie z naszym zamysłem nie było podziału na wygranych i przegranych ponieważ zależało nam na dobrej zabawie i poddaniu pomysłu innym miejscowościom. Wszystkie drużyny zdobyły maksymalną liczbę punktów – 37, choć niektóre wykazały się szczególnym talentem aktorskim i muzycznym zyskując dodatkowe dwa punkty.

Kiedy uczestnicy gry rozwiązywali zadania na poszczególnych stacjach na placu zabawa były liczne atrakcje dla dzieci przygotowane przez dyrektor GOKiS p. Magdalenę Szymańską oraz Państwową Strażą Pożarną Komendy Miejskiej w Krakowie.

Mieszkańcy mogli również spróbować słodkich wypieków p. Barbary Jarosz oraz grochówki wydawanej przez druhny i druhów OSP Modlnica.

Na scenie można było także zobaczyć występy zespołu Modlnicanie oraz Gminnej Orkiestry Dętej, a do tańca zawodnikom na stacji nr 9 przygrywała Kapela Jurajska.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz nagrody nierozerwalnie związane z kulturą ludową. Całość wydarzenia organizowana była w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod patronatem medialnym Dziennika Polskiego, Radia Kraków oraz Przeglądu Lokalnego.

Swoją obecnością wśród uczestników gry zaszczyciły nas takie osoby jak: Wójt Gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, Zastępca Wójta Krzysztof Wołos wraz z małżonką, Radna Powiatu Krakowskiego Krystyna Janecka, Przewodniczący Rady Gminy Wielka Wieś Zbigniew Mazela wraz z radnym Romanem Figlem, Dyrektor Gminnego Zakładu Administracyjnego Szkół Krystyna Hrabia wraz z dyrektorkami placówek oświatowych z gminy,  dyrektor Krakowskiego Banku Spółdzielczego oddział w Wielkiej Wsi Monika Księżyc,  Piotr Szumiec – właściciel Hotelu Margerita w Modlnicy,  dziennikarze z Dziennika Polskiego, strażacy PSP z Krakowa, OSP Modlnica oraz mieszkańcy gminy Wielka Wieś i Krakowa. Grę wiejską prowadziła p. Bogumiła Pietrzyk, której również należą się podziękowania za ogromne zaangażowanie w to niezwykłe wydarzenie dla mieszkańców gminy Wielka Wieś.

O zabezpieczenie logistyczne i medyczne zadbała OSP z Modlnicy. Dziękujemy również  uzdolnionym uczennicom z naszej gminy  – Weronice Solarz oraz Magdalenie Żołnierek, które wykonały szkice rysunków nieistniejących zabudowań w Modlnicy. Przygotowane tablice informacyjne wraz z opisem przygotowanym przez p. Bogumiłę Pietrzyk zostaną umieszczone w Modlnicy w miejscach, w których kiedyś znajdowały się budynki.  

W imieniu organizatorów jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia.

tekst : Joanna Patej

Galeria
baner
logo
Mapy PROW
Małe Projekty
Odnowa i Rozwój Wsi
Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw
Różnicowanie w kierunku Działalności Nierolniczej
multicel logo
Lokalności
Kalendarium
Listopad 2018 Grudzień 2018 Styczeń 2019
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 48 1
Tydzień 49 2 3 4 5 6 7 8
Tydzień 50 9 10 11 12 13 14 15
Tydzień 51 16 17 18 19 20 21 22
Tydzień 52 23 24 25 26 27 28 29
Tydzień 1 30 31
Kartka z kalendarza
16 Grudnia 2018
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Adelajda, Ado,
Albina, Alina,
Ananiasz, Bean,
Zdzisława
Do końca roku zostało 16 dni.
Aplikacja Mobilna Korony
korona
Aplikację można pobrać na
urządzenia z IOS i Android


Sklep App Store (IOS)
QR___app_store.jpg

Sklep Google Play (Android)
QR__google_play.jpg